Za mnoge podjetnike je coworking idealna rešitev, s katero je možno razbremeniti opravke in obveznosti podjetja, predvsem pa znižati stroške poslovanja na dolgi rok. Seveda ta oblika poslovanja oziroma dela ni idealna za vsakogar, a predvsem za samostojne podjetnike in mala podjetja se lahko izkaže za zelo prikladno.
Kaj sploh je coworking in kako deluje?
Gre preprosto za obliko dela v skupini nepovezanih podjetnikov, ki lahko delajo na isti lokaciji v deljenih prostorih. Namesto da bi imeli vsak svoje prostore in s tem povezane stroške, se lahko lokacija deli na več enot, ki omogočajo delo večjemu številu ljudi. To je idealno za tiste, ki potrebujejo urejeno delovno mesto, nimajo pa zahtev po lastni poslovni stavbi, zasebnih pisarnah ali drugih posebnostih.
Najbolj primeren je coworking za samostojne podjetnike in freelancerje, pa tudi za tiste zaposlene, ki lahko delajo na daljavo. Hitro pridejo do izraza odločilne prednosti, ki jih ima takšna oblika dela:
- Bistveno nižji stroški v primerjavi z vzdrževanjem lastne poslovne stavbe
- Fleksibilna ureditev delovnega časa, neoviran dostop 24/7
- Urejena infrastruktura, s katero ne bo dela in dodatnih stroškov
- Možnost uporabe zasebnih pisarn, sejnih sob in drugih kotičkov
- Delovno mesto na ugodni lokaciji
- Družba ambicioznih podjetnikov, odprtih za mreženje in izmenjavo izkušenj
- Dodatne storitve upravitelja coworkinga
Poskrbljeno je za vse, zato se zelo razbremenimo. Ni treba urejati in opremljati delovnega okolja, prav tako ne bo treba skrbeti glede vzdrževanja in nadgradenj.
Koliko stane coworking?
Ključni faktor pri odločitvi za coworking je pogosto cena. Za uporabo urejenega delovnega prostora bo treba seveda nekaj plačati, običajno se to zaračunava v obliki mesečnega prispevka. Cena je povsem odvisna od ponudbe, ki jo izberemo. V končni fazi o ceni odloča lokacija, ureditev delovnega mesta, predvsem pa to, koliko prostora in kakšno ureditev potrebujemo.
Lahko najdemo le mizo v skupni pisarni, kar stane morda le dobrih 100 evrov na mesec. Lahko pa imamo zasebno pisarno za več ljudi, kar bo seveda dražje. V primerjavi s stroški, ki jih prinaša lastna poslovna stavba, je coworking seveda bistveno cenejši, a zahteva skrben izračun glede na vse relevantne faktorje.
Coworking prinaša dodano vrednost
Posebnost coworkinga je gotovo v tem, da prinaša veliko več kot le urejeno delovno mesto. Delamo v spodbudnem okolju, običajno s skupino zagnanih podjetnikov, ki so pripravljeni deliti svoje izkušnje. Najdemo lahko sorodne profile, ki omogočajo mreženje in sklepanje novih poslov.
Povsem formalno pa lahko coworking ponudi tudi možnost uporabe naslova za sedež podjetja in sprejemanje pošte, ki se digitalizira in pošlje na e-naslov. Pogosto je v ceni vključeno varovano parkirno mesto, v stavbi pa lahko koristimo še druge kotičke, recimo za sprostitev in malico. Tisti, ki so bolj zahtevni, bodo odkrili še dodatno ponudbo, recimo možnost uporabe sejnih sob in pisarn, možnost sprejemanja strank in poslovnih partnerjev, navsezadnje pa nam prostor za coworking pogosto ponuja tudi kak kotiček za počitek. Skratka vse, kar potrebujemo, da si prav po svoje uredimo prijetno delovno mesto za maksimalno funkcionalnost in dolgoročni uspeh.